piątek, 17 maja 2013

Dobrzeń Wielki i okolice



Dobrzeń Wielki i okolice
Kilka tras na rozgrzewkę po zastoju zimowym


Kilku-kilometrowe trasy nie powinny przysporzyć nam trudności a na dłuższe nie ma sensu szarpać się póki nasze mięśnie nie są do tego przygotowane.

Trasa I
Wyjazd z Osiedla, w kierunku drogi 454 skręcamy w prawo i po ok. 50 m w lewo i przejazd do Odry w kierunku sklepu żelaznego. Tuż przy sklepie lekko w prawo jedziemy bulwarem wzdłuż rzeki. Asfaltowa dróżka doprowadzi nas do śluzy i elektrowni wodnej na Odrze. Trasa kilkukilometrowa, w sam raz na pierwsze wyprawy.



 
śluza i elektrownia wodna na Odrze (1)


Trasa II
Wyruszamy z Osiedla i kierujemy się do drogi 454. Wzdłuż tej drogi w kierunku na Namysłów prowadzi ścieżka rowerowa. Jeszcze przed wiaduktem po prawej stronie zobaczymy kościół św. Rocha. Wybudowany w 1658r, ostatnio odnawiany w 2006r. Kościółek barokowy z bardzo ładnym i bogatym wnętrzem (ambona i obrazy). W zależności od zmęczenia możemy wrócić tą samą trasą, możemy też kontynuować dalej, jak w opisie trasy III.


 Kościółek św. Rocha z zewnątrz i wewnątrz (2)

Trasa III
Liczne oczka wodne (naturalne i sztuczne) znajdujące się w okolicach Dobrzenia mogą stanowić cel niedalekich wycieczek lub służyć jako pierwsze wypady po zastoju zimowym. Wyjazd z Osiedla do drogi 454 i ścieżką rowerową w kierunku Namysłowa. Do zbiorników wodnych możemy dojechać z głównej drogi z której skręcamy w prawo, zaraz po przejechaniu wiaduktu nad torami kolejowymi, jak i kierując się do dworca kolejowego przy którym także znajduje się wąska droga nad torami kolejowymi. Asfaltową drogą dojedziemy do „Balatonu” (po lewej) i „Okoniówki” (na wprost) jak i pomniejszych stawów hodowlanych (po prawej stronie). W okolicach zbiorników wodnych droga będzie już utwardzona i lekko kamienista. Poszczególne zbiorniki możemy okrążać, podziwiając je z każdej strony. Kamienistą drogą wzdłuż torów udajemy się lekko pod górkę na wiadukt nad torami, gdzie skręcimy w prawo. Tak wrócimy do Osiedla, kończąc i tę krótka eskapadę.



 Uroki „Okoniówki” (3) 

Trasa IV (ok. 6 km)
Rozpoczynamy podobnie jak trasę I. Wyjazd z Osiedla, w kierunku drogi 454 skręcamy w prawo i po ok. 50 m w lewo i przejazd do Odry w kierunku sklepu żelaznego. Tuż przy sklepie lekko w prawo z tym, że teraz nie jedziemy wzdłuż Odry a kierujemy się w kierunku pól. Skręcając zawsze w lewo dotrzemy do pierwszych osad mijając po drodze oczyszczalnię ścieków, co niewątpliwie odczujemy nozdrzami. Podróż ścieżkami w niektórych miejscach asfaltowanymi możemy wykonać pętle i wrócić do Dobrzenia w okolicach „Dołka”.

Trasa V i VI (7-10 km)
Jeżeli widoki wody nam się opatrzą, możemy spróbować trasy do Brzezia. Taka pętla to ok. 7-10 km. w zależności od wyboru. Trasy podobne, jedyna różnica to ich długość. Z Osiedla wyruszamy w kierunku na Brzezie. Po przejechaniu wiaduktu, mniej więcej na środku wsi Brzezie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i mijając po lewej stronie magazyny Knauf, kierujemy się drogą na osiedle. Przy rozwidleniu dróg na wysokości Knaufa skręcamy w prawo realizując krótszy wariant, w przeciwnym przypadku dojedziemy do drogi 454 w Dobrzeniu Małym niejako wydłużając sobie trasę wycieczki. Stamtąd ścieżką rowerową dotrzemy już do Dobrzenia Wielkiego. W Brzeziu po prawej stronie drogi stoi pomnik poległych żołnierzy i jako taka to jedyna atrakcja w tej malutkiej miejscowości. Cała trasa prowadzi drogami asfaltowymi.

Trasa VII (ok. 10 km)
Różne mapy będą wskazywać różne ścieżki w lasach. Nie wszystkie są zgodne z rzeczywistością i nie wszystkie nadają się do przyzwoitej podróży. Są to ścieżki zarośnięte trawą i chociaż przejezdne to jednak z licznymi dziurami i koleinami, które po opadach deszczu mogą stanowić znaczną przeszkodę. Tutaj warto mieć dokładną mapkę. Część to jednak dukty utwardzone i bardzo przyjemne do jazdy. Ja proponuje trasę zaznaczoną jako. Droga w kształcie pętli, ja jednak proponuję obrać kierunek na Kup i powrót przez Brzezie. Taki kierunek za pierwszym razem pozwoli nam niejako zorientować się w przecinkach leśnych.
            Wyruszamy z osiedla do drogi Namysłowskiej nr 454, następnie ścieżką rowerową zdobywamy wiadukt kolejowy. Przy końcu zabudowań po lewej stronie miniemy zajazd Pod Lasem, my jednak w momencie kiedy zacznie się las wypatrujemy po prawej stronie pierwszej przecinki w którą to przecinkę skręcimy zjeżdżając z asfaltowej ścieżki rowerowej. Zaraz po wjeździe do lasu natkniemy się na parking leśny rozbudowany w 2012r. Ścieżka jest utwardzona i idealnie nadaje się do wypraw rowerowych. Docieramy do skrzyżowania która na niektórych mapach jest oznaczona inaczej, jednak jest to tak samo ubity, kamienisty dukt leśny ale także wykorzystywany przez właścicieli czterech kółek. Na skrzyżowaniu będzie tabliczka „do ujęcia wody” i słupek graniczny 1/168, tutaj skręcamy w prawo. Tą ubitą ścieżką prościutki dojazd do Brzezia. Przy wyjeździe z lasu droga będzie utwardzona płytami betonowymi i trzeba troszkę uważać aby nie wpaść w jakąś szczelinę. Przy wyjeździe z lasu po lewej i po prawej stronie będą małe stawy, oczka wodna. W Brzeziu skręcamy w prawo a za wiaduktem skręt w lewo w kierunku Osiedla zakończy naszą eskapadę.



dróżka leśna od drogi 454 (7) i parkingu leśnym przy drodze 454 (11)



Trasa VIII i IX (ok. 15 km)
Kolejna, nieco dalsza trasa to wypad nad zbiorniki wodne Śródlesie. Trasa na zasadzie pętli, wyruszamy w kierunku na Brzezie, potem na drugim skrzyżowaniu skręcamy w prawo, mijając Knauf z prawej. Następnie wzdłuż torów kolejowych, drogą Norweską jedziemy do skrzyżowania na wiadukt nad elektrownianymi torami kolejowymi. Po zjeździe z wiaduktu w odległości jakichś 200m na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo a przy ostatnich budynkach Elektrowni kierujemy się w lewo. Tutaj skończy się droga asfaltowa i zacznie utwardzona, ułożona z płyt betonowych co nie stanowi dużego komfortu jazdy, jednak gdy się skupimy na jeździe ten dyskomfort da się ominąć. Praktycznie dojedziemy do Śródlesia I, przy czym najlepiej skierować się w lewą stronę, gdyż tak bez przeszkód dotrzemy do Śródlesia II. Droga z płyt betonowych będzie nam towarzyszyć do drugiego zbiornika wodnego (zaznaczony na mapie jako dodatkowy akwen). Następnie leśną ubitą ścieżką prosto do celu dotrzemy do asfaltowej drogi łączącej Brzezie ze Świerklami, gdzie skręcimy w lewo. Można oczywiście pętelkę zaliczyć w odwrotną stronę, jednak trzeba wiedzieć w którym momencie zjechać z drogi asfaltowej Brzezie-Świerkle, a to można przeoczyć, nie znając trasy. Przy drodze znajduje się tabliczka informacyjna „do ujęcia wody” ale zasłonięta krzakami lub wysoką trawą, po drugiej stronie leśny słupek graniczny o nr. 261. Dlatego na pierwszy raz proponuję odwiedzić te tereny jadąc od strony Elektrowni. Bardzo przyjemna trasa w znacznej części przez las z możliwością odpoczynku nad zbiornikami wodnymi.


Punkt 9 na mapce (Śródlesie II z widocznymi punktami łowiskowymi dla wędkarzy)



Trasa X (ok. 12 km)
Z Osiedla kierujemy się na Brzezie z tym, że wcześniejsze skrzyżowanie przejeżdżamy i jakieś 200m dalej skręcamy w prawo, mijając po prawej ręce Knauf, po lewej mając Elektrownię. Dalej ulicą Norweską dalej mając po lewej stronie Elektrownię Opole a po prawej już za torami kolejowymi, rozdzielnia i oczyszczalnie zakładową. Prostą drogą dojeżdżamy do drogi 454 i na wiadukcie nad torami kolejowymi kierujemy się na Namysłów. Niestety ten krótki odcinek musimy pokonać po szosie ale po zjeździe z wiaduktu zaczyna się ścieżka rowerowa która doprowadzi nas przez Borki, Dobrzeń Mały do Dobrzenia Wielkiego na Osiedle.



Elektrownia Opole w nocy i w dzień (10)

Kiedy liczne ścieżki krótkich tras zostaną już opanowane to zapraszamy na wycieczki nieco dalsze wypady.

1 komentarz: