niedziela, 27 lipca 2014

Prószków (pałac, kościoły)



Dobrzeń Wielki – Prószków – Dobrzeń Wielki
 Trasa nadaje się do ruchu samochodowego jak i rowerowego. Biegnie głównie drogami asfaltowymi.

Trasa (ok. 56km)
Wyjazd z Osiedla na drogę 454 i ścieżką rowerową do Czarnowąs. Stamtąd już niestety drogą do Opola. Na rondzie w prawo i ulicami Nysy Łużyckiej i Prószkowską jedziemy przez Winów, Górki, Chrząszczyce i Złotniki do Prószkowa.



W Pomologi (wchodzącej w skład Prószkowa) po prawej stronie, za wjazdem do szkoły, będzie park w którym warto zatrzymać się na chwilę. Arboretum (park dendrologiczny) niestety już troszkę zaniedbany ale ścieżki w dobrym stanie a i cokolwiek dowiedzieć się też można.











 





Zaraz przy wjeździe do Prószkowa po lewej stronie kościół katolicki.





 





W okolicach rynku żółte fronty na dawnym browarze, który już niestety nie produkuje piwa.









 

Nieco dalej po prawej stronie zamek po lewej pomnik poległych.




















 




Jedziemy do skrzyżowania i skręcamy w lewo na Zimnice Wielkie. Zaraz za skrzyżowaniem po prawej stronie kościół ewangelicki a po lewej cmentarz obok którego stoi stary spichlerz.


Wracamy tak jak przyjechaliśmy. Przed nami Chrząszczyce, Opole, Czarnowąsy i ścieżka rowerowa do Dobrzenia Wielkiego. Tak „zaliczamy” i tą wycieczkę.


niedziela, 20 lipca 2014

Pokój (pałac, park, kościoły)



Dobrzeń Wielki – Kup – Pokój – Czarna Woda – Murów – Brynica – Świerkle – Dobrzeń Wielki 


Trasa (ok. 55km)

Wyjazd z Osiedla na drogę 454 i ścieżką rowerową do Kup. Stamtąd już niestety drogą przez Ładzę i obok Krzywej Góry dotrzemy po ok. 15 km do Stawów Matyldy i Augusta po prawej stronie tuż przy drodze.









Możemy pojechać dalej drogą 454, ja jednak wybieram drogę leśną obok stawów, która doprowadzi nas na obrzeża Winnej Góry. W lesie pomiędzy drogą 454 a stawami możemy znaleźć wiele pamiątek po dawnej świetności Pokoju, jednak od strony stawów są one dobrze „strzeżone” przez liczne mokradła i dostęp do nich od tej strony jest bardzo utrudniony. Jeżeli chcemy zobaczyć np. kilka posągów, strzelnice itp. Polecam jednak szlak drogowy i stamtąd eskapada w las.








W Pokoju w centrum stał pałac zbudowany przez księcia Karla Chrystiana. Niestety z pałacu nie zostało już nic ale to co zostało po przypałacowym parku angielskim możemy znaleźć w lasach i parku który znajduje się po prawej stronie przed wjazdem na rondo.
W Pokoju funkcjonują dwa kościoły katolicki z 1907r i ewangelicki z 1765r. Zwiedzanie Pokoju proponuję jednak zacząć od parku. Spacerując niektórymi odnowionymi alejkami możemy napotkać kilka ciekawych rzeźb na czele z najbardziej znanym śpiącym lwem. W blogu zaprezentowane zostały tylko nielicznie z bardzo wielu atrakcji które możemy zobaczyć w Parku Francuskim i Angielskim.
















 

 Nie ma tam parkingu ale w przypadku podróży samochodem można stanąć na drodze dojazdowej do kościoła katolickiego.









Następnie kościół ewangelicki i cmentarz wyznawców tej religii. Cmentarz wart obejrzenia.











Następnie ulicą 1-Maja przejeżdżając, zaraz za torami w lewo i pierwsza przecinka w lewo doprowadzi nas pod cmentarz żydowski przed samą ścianą lasu. Niestety już mocno zaniedbany ale miejsce warte zobaczenia. Naprzeciw domu kultury ponoć była synagoga ale żadnej informacji na ten temat tam nie znalazłem.



Możemy wrócić tą samą drogą do ronda i ulicą Wolności dojechać do cmentarza katolickiego. Możemy też skręcić wcześniej w ul. Mariacką i ulicą Żeromskiego dojechać także do cmentarza. Cmentarz katolicki jest najbardziej zadbany gdzie leżą obok ówczesnych mieszkańców także i Ci którzy uczestniczyli w II wojnie na obu frontach.




Po tej dozie zwiedzania, ulicą Wolności wyjeżdżamy drogą leśną w kierunku Czarnej Wody. Jedziemy cały czas prosto włączając się w czerwony szlak rowerowy. Kilka kilometrów lasem Borów Stobrawskich, mijając osadę Czarna Woda docieramy już do Murowa drogą asfaltową.
Ulicą Lipową do centrum, następnie kierunek Opole tak aby zaraz na końcu domostw skręcić w lewo na Grabczok. W Grabczoku prostą drogą do Brynicy skąd możemy jechać na Kup lub do Świerkli. Ja proponuję Świerkle w których na jedynym skrzyżowaniu skręcimy w prawo na Brzezie i wracamy na osiedle Energetyk J. Możemy nieco skrócić powrót kiedy w Murowie skierujemy się na Opole przez Kup, ale tą decyzję zostawiam już Tobie. Oczywiście najkrótszy powrót jest drogą 454, ale kto chciałby wracać tą samą trasą, skoro nadłożenie kilkunastu kilometrów rekompensowane jest dłuższym pobytem w lesie i to po całkiem przyzwoitych duktach leśnych lub drogach niższej kategorii.


niedziela, 13 lipca 2014

Wokół Jezior Turawskich (fauna i flora, kościoły, budynki przemysłowe)



Dobrzeń Wielki – wokół jezior Turawskich - Dobrzeń Wielki 

Trasa (ok. 67km)

Wyjazd z Osiedla w kierunku na Brzezie i Świerkle gdzie do końca jedziemy asfaltem. Następnie lasem do Biadacza, gdzie po dojechaniu do głównej drogi skręcamy w lewo aby po 100m skręcić w prawo w ul. Kolonowską. Następnie drogami polnymi wzdłuż rzeki docieramy do mostu w Kolanowicach. Przekraczamy Małą Panew i przez Węgry i Kotórze docieramy w pobliże jezior.







Możemy ścieżkami rowerowymi, możemy główną drogą (dość ruchliwą w sezonie) udać się do Szczedrzyka. Tutaj do zobaczenia kościół 1900r, pomnik poległych mieszkańców w I-szej wojnie oraz budynek poklasztorny Sióstr Zakonnych przemianowany dzisiaj na filie Gminnej Biblioteki Publicznej ul. Klasztorna.















W Szczedrzyku skręcamy w lewo na Jedlice. Dom mieszkalny przy ul Feniks 2-5, dwór „Beatka” z 1780r oraz budynek huty z 1805r na terenie graniczącym z czynną hutą szkła.




 



Z Jedlic do miejscowości Dylaki możemy jechać droga 463 lub szlakiem w pobliżu Jeziora Dużego. Wybieramy czerwony lub niebieski szlak rowerowy, zaraz po przekroczeniu rzeki Mała Panew .










 
Droga przez las ale utwardzona nie powinna sprawić kłopotu cyklistom. Przy wyjeździe z lasu szlak będzie nas kierował w lewo (przy jeziorze), my jednak jedziemy prosto aby zobaczyć w Dylakach stary młyn i tartak który znajduje się po przeciwnej stronie drogi naprzeciw kościoła (poz. 6 na mapce). 







 




Wyjeżdżamy z Dylaków drogą 463 i już za zabudowaniami na skrzyżowaniu z ul. Paliwodzką skręcamy w lewo kierując się do Rzędowa. Będzie to ubita droga leśna ale nie stanowi żadnego problemu dla jednośladów. W Rzędowie kościół po jego zwiedzeniu kierunek Turawa. 

 




 Na pożegnanie z Dużym Jeziorem skręcimy w lewo do Rybaczówki aby małą rybka i piwkiem godnie pożegnać akwen wodny. 








W Turawie skręcamy w prawo na Osowiec, odwiedzając po drodze Jezioro Srebrne. Niestety w ostatnim czasie wycięto część lasu od strony dojazdowej i nie ma już tego klimatu co dawniej. Na szczęście wokół samego jeziora drzewostan pozostał nietknięty. W Osowcu przecinamy dość ruchliwa drogę 45 i na skraju Kolanowic wjeżdżamy w las i ul. Kolonowską (dukt leśny) docieramy do Masowa. Na głównej drodze w lewo ale tylko po to aby po 50m skręcić w prawo i przez las dotrzeć do Świerkli, skąd prosta droga do domu na osiedle w Dobrzeniu Wielkim.

niedziela, 6 lipca 2014

Lewin Brzeski (pałac, kościoły, budynki przemysłowe)



Dobrzeń Wielki (śluza) – Lewin Brzeski - Dobrzeń Wielki


Trasa (ok. 50,50km)

Wyjazd z Osiedla, przez śluzę na Odrze do Niewodnik, przejeżdżamy Narok i Skorogoszcz za którą skręcamy w lewo w drogę 458 na Lewin Brzeski. Nie licząc przejazdu przez śluzę pozostałą część trasy można pokonywać tak samochodem jak i rowerem.

Lewin Brzeski to jedno z tych urokliwych miasteczek gdzie oprócz fajnych zabytkowych domów mieszkalnych oraz nieczynnej już cukrowni przy wjeździe do miasteczka, mamy dodatkowo w centrum:





Ratusz z 1837r


















Pałac z przyległym niewielkim parkiem z 1772r, obecnie budynek odrestaurowany w którym mieści się gimnazjum






















 












 







 Opuszczony kościół ewangelicki Piotra i Pawła przy ul Zamkowej (pierwsza data wzmiankowania 1310r) odbudowany w 1660r (obecny kształt)













 

Kościół katolicki z 1903r







 







Opuszczony stary młyn, spichlerz z 1756r





 


 Po odpoczynku w miasteczku wyjeżdżamy w kierunku na Niemodlin. Za mostem na Nysie Kłodzkiej skręcamy w lewo mijając po prawej stronie wyrobisko żwirowe przerobione w 2014r na kompleks wypoczynkowy dla mieszkańców. Na zdjęciu fragment promenady wypuszczonej w głąb wyrobiska.Strzeżona plaża, siłownia napowietrzna, skate park i inne atrakcje przyciągają mieszkańców na wypoczynek.



Wyjeżdżamy w kierunku na Przeczę. Droga asfaltowa ale z licznymi ubytkami. W Przeczy w lewo na Skorogoszcz a zaraz za przejazdem kolejowym odbijamy na Borkowice. Następnie skręt na Błażejowice, Narok i Niewodniki gdzie po przekroczeniu śluzy jesteśmy już w domku.