niedziela, 29 czerwca 2014

Stroszowice, Sarny Małe (dworek, budynki gospodarcze)



Dobrzeń Wielki (śluza) – Stroszowice – Sarny Małe - Dobrzeń Wielki

Trasa (ok. 61,30km)

Wyruszamy z Dobrzenia do Niewodnik przez śluzę na Odrze. Następnie kierunek Narok i skręt na Skarbiszów. Przekraczamy drogę 94 i na wysokości kościoła w Skarbiszowie skręcamy w lewo do Ciepielowic. W Ciepielowicach kierunek na Przeczę. W Nowej Jamce ciekawa zabudowa folwarczna i dworek. Niestety po licznych przeróbkach bardziej przypomina budynek współczesny niż to co w naszym wyobrażeniu mogło być kiedyś dworkiem. Mijamy Lipowa i drogą polną docieramy do Oldrzyszowic, jeżeli nie trafimy w tą dróżkę to dojedziemy do Przeczy gdzie skręcamy w lewo (nadłożymy 3-4 kilometry). Dojazd do drogi łączącej Lewin z Niemodlinem na której skręcimy w prawo aby po przejechaniu 100m skręcić w lewo.
 








W Stroszowicach wieża strażacka z wmurowaną tablicą pamiątkową ofiar I-szej wojny.
 


















Sarny Małe podniszczony dworek po prawej stronie, dojazd przy przystanku autobusowym.




 












Na końcu wsi po prawej stronie w kierunku do autostrady mamy szereg charakterystycznych domków. Część mieszkalna drewniana, część gospodarcza murowana. Znaczna część tych domków zamieszkana ale zdarzają się i posesje opuszczone już dawno.





 










 





Wracamy w kierunku do Lewina ale jeszcze przed mostem na obrzeżach miasteczka skręcamy w prawo, mijając staw wędkarski  i ciekawy, ale jeszcze w budowie, kompleks wypoczynkowy dla mieszkańców (siłownia, skatepark, miejsca łowiskowe itp.). 




Po przekroczeniu rzeczki Ścinawka skręcamy w lewo do przysiółka Raski, gdzie kierujemy się na Skorogoszcz. W pewnym momencie skończy się asfalt a zacznie droga polna prowadząca przez jakiś czas w gęstym szpalerze drzew i krzewów. Przejezdna dla jednośladów. Jadąc tą dróżką cały czas prosto, dotrzemy do Skorogoszczy w okolicach widokowej wieży ciśnień.

 




Drogą przez Narok i Niewodniki docieramy do śluzy na Odrze i stadniny koni. Przekraczamy Odrę i już w domku kończymy i ten etap.

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Opole (część sakralna)



Dobrzeń Wielki – Opole - Dobrzeń Wielki
(część sakralna) 

Trasa (ok. 56km)

Do centrum stolicy województwa jest z Dobrzenia raptem 15-16 km. Jednak aby zobaczyć to wszystko za jednym razem musimy przeznaczyć sobie czas na pokonanie ok. 56 km. Tym razem jest to zbitka z kilku wypraw do stolicy województwa ale nic nie stoi na przeszkodzie zrealizować sobie taką eskapadę jako jednodniowy wypad poznawczy. Tym razem mapki nie będzie, gdyż dojazd do Opola jest uzależniony od miejsca z którego będziemy chcieli rozpocząć oglądanie poszczególnych obiektów. Jeżeli kogoś nie interesują obiekty sakralne to polecam nadodrzański bulwar ze ścieżkami rowerowo-pieszymi. Praktycznie od ronda do przeprawy na wyspę Bolko. Szczególnie polecam odwiedzić właśnie to miejsce.







Katedra





  






kościół przy ul. Zamkowej





 






kościół na pl. Sebastiana





 




kościół w Szczepanowicach







 





kościół przy ul. Chabrów











kościół przy ul. Grota Roweckiego





 





kościół przy ul. Wiejskiej












kościół przy ul. Tysiąclecia





 





kościół przy ul. Szczeszyńskiego







 



 kościół przy ul. Szpitalnej






 






kościół przy ul. Hallera












kościół przy ul. Morcinka




 





kościół na Górce













kościół przy ul. Czaplaka








kościół przy ul. Wrocławskiej


 









kościół na pl. Mickiewicza









 





patron podróżnych (więc i rowerzystów) przy pl. Kopernika




 








pozostałość po synagodze

 










parafia ewangelicko-augsburska przy ul. Jana Dobrego


 






kościół zielonoświątkowców przy ul. Wojska Polskiego

niedziela, 15 czerwca 2014

Opole (część świecka)



Dobrzeń Wielki – Opole - Dobrzeń Wielki
(część świecka) 

Trasa (ok. 56km)

Do centrum stolicy województwa jest z Dobrzenia raptem 15-16 km. Jednak aby zobaczyć to wszystko za jednym razem musimy przeznaczyć sobie czas na pokonanie ok. 56 km. Tym razem jest to zbitka z kilku wypraw do stolicy województwa ale nic nie stoi na przeszkodzie zrealizować sobie taką eskapadę jako jednodniowy wypad poznawczy. Tym razem mapki nie będzie, gdyż dojazd do Opola jest uzależniony od miejsca z którego będziemy chcieli rozpocząć oglądanie poszczególnych obiektów. Jeżeli kogoś nie interesują obiekty budowlane polecam nadodrzański bulwar ze ścieżkami rowerowo-pieszymi. Praktycznie od ronda do przeprawy na wyspę Bolko. Szczególnie polecam odwiedzić właśnie to miejsce, ludzi dużo (zwłaszcza w weekendy) ale każdy swoją ławeczkę znajdzie.





Ratusz





fontanna przy ul. Kołłątaja






 





 stawek przy Barlickiego





 




budynek poczty













fontanna na placu Wolności






 





Dworzec Główny











Muzeum











budynek uczelniany przy placu Kopernika

 











część fortyfikacji obronnej




 







śluza przy przejściu na Wyspę Bolko



 








wejście do ZOO



 










wieża Piastowska
 








plac Wolności


 
 







most groszowy nad Młynówką









muszla amfiteatru





 





tablica pamiątkowa po skutkach Nocy Kryształowej

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Rezerwat "Stawy Nowokuźnieckie" Winów, Chrząszczyce, Domecko



Dobrzeń Wielki – Winów - Chrząszczyce – Złotniki - Nowa Kuźnia – Domecko - Dobrzeń Wielki 


Trasa nadaje się do ruchu samochodowego jak i rowerowego. Biegnie głównie drogami asfaltowymi.

Trasa (ok. 53km)

Wyjazd z Osiedla na drogę 454 i ścieżką rowerową do Czarnowąs. Stamtąd już niestety drogą do Opola. Na rondzie w prawo i ulicami Nysy Łużyckiej i Prószkowską jedziemy kierunek Prudnik (Prószków).
 W Winowie na początku wioski zjeżdżamy z drogi głównej w prawo gdzie czeka nas podjazd pod dworek księżnej Luizy. Dawniej rozpoczynał się tutaj szlak rekreacyjny, tor saneczkowy oraz wyciąg szybowcowy. Dzisiaj własność prywatna i nie ma co zakłócać czyjejś prywatności. Sam podjazd daje się odczuć w nogach i niech mi ktoś powie, że nie mamy górek na Opolszczyźnie.
 



 Do zobaczenia wieża widokowa, winowskie winnice i grób błogosławionego Alojzego Ligudy. 








Wracając jedną z bocznych uliczek do drogi głównej miniemy kościół.









 

W Chrząszczycach skręcamy w lewo w ul. Polną aby dotrzeć do kamieniołomów Folwark cementowni Górażdże i kościół przy drodze głównej.


W Złotnikach skręcamy w prawo udając się do Nowej Kuźni. Powinniśmy mieć park po prawej stronie i niby jest coś szczelnie ogrodzone i mocno zarośnięte, więc nie wzbudziło mojego zainteresowania.
W Nowej Kuźni przekraczamy drogę łączącą Prószków z Domeckiem i docieramy do Rezerwatu „Stawy Nowokuźnickie”. Stawy mocno i gęsto zarośnięte po brzegach stanowią raj dla ornitologów i innych badaczy fauny i flory wodnej. 















Wracamy przez Domecko mijając kościół po prawej stronie.









W Domecku na skrzyżowaniu skręćmy na Komprachcice i zaraz za stawkiem skręcimy w lewo w polną drogę, dojeżdżając do lasku. Tutaj mamy grodzisko z XIIIw otoczone fosą. Jest to wzniesienie których wiele możemy zobaczyć na Opolszczyźnie. Po drodze miniemy park dworski i pozostałe budynki, które niestety już dworu nie przypominają oraz pozostałości zabudowy folwarcznej. Do tych zabudowań możemy także dotrzeć, skręcając w lewo w ul. Dworską przy końcowych zabudowaniach i jadąc nią do samego końca.











 Ponownie wracamy do drogi głównej i udajemy się w kierunku na Opole. Dojazd do ronda i ul. Budowlanych przecinamy obwodnicą północną. Przez Czarnowąsy i Dobrzeń Mały docieramy do Dobrzenia Wielkiego.