niedziela, 25 maja 2014

Rezerwat "Srebrne Źródła"



Dobrzeń Wielki – Rezerwat Srebrne Źródła – Dębska Kuźnia - Dobrzeń Wielki


Trasa (ok. 67km)

Wyjazd z Osiedla w kierunku na Brzezie. W Brzeziu na drugim skrzyżowaniu skręcamy w kierunku elektrowni, mijając po prawej stronie Knauf. Po objechaniu elektrowni wjazd na wiadukt kolejowy na torami i po minięciu dużych zbiorników magazynowych skręcamy w prawo i po ok. 200m w lewo. Jakieś 500m wzdłuż ściany lasu potem skręcamy w lewo w kierunku na zbiorniki wodne Śródlesie. Przy zbiorniku Śródlesie, na rozwidleniu dróg odbijamy w prawo i na wysokości mniej więcej połowy akwenu wypatrujemy drogi leśnej po prawej stronie. Dróżka bardzo fajna, ubita nie stanowi żadnego problemu dla rowerzystów. Przecinając drogę Czarnowąsy Świerkle wjeżdżamy w drogę ppoż. nr 87.
Tą ścieżką dotrzemy do Biadacza. Po wyjechaniu z lasu obok tuczarni lekko odbijamy w lewo tylko po to aby dostać się do głównej drogi. Kiedy już do niej dojedziemy skręcamy w prawo, przekraczamy Małą Panew. W Luboszycach na skrzyżowaniu prosto w ul. Piaskową i tak dojeżdżamy do zbiorników wodnych (żwirownie, glinianki) w Zawadzie. Mijając je po prawej stronie dojedziemy do drogi głównej 45.
W Zawadzie przejeżdżamy główna drogę 45 wjeżdżamy w ulicę Wodociągową, którą dotrzemy prosto w las do oczyszczalni. Za oczyszczalnią po przekroczeniu torów skończy się asfalt a na drodze będzie ustawiony szlaban uniemożliwiający ruch samochodów. Droga w lesie ok. 6km ale twarda i ubita z liczną rzeszą rowerzystów. Prosto przez las powinniśmy dotrzeć do drogi Opolskiej w pobliże Jeziora Średniego. Możemy dotrzeć nad jeziora Turawskie na chwilowy odpoczynek i uzupełnienie płynów. Wracamy do drogi na Niwki asfaltem lub na wysokości ostatnich zabudowań przy Średnim skręcamy w lewo w las i jadąc cały czas prosto dotrzemy także do drogi asfaltowej lub bocznymi dróżkami na obrzeża Niwek.


Na skrzyżowaniu w Niwkach warto skręcić w lewo by po jakichś 50m dotrzeć do pomnika Joachima Halupczoka (mieszkańca tej wioski), obok Szozdy i Barcika jednego z najwybitniejszych kolarzy Opolszczyzny. 





 
 
Wracamy do skrzyżowania i prostą drogą do Dębskiej Kuźni. Przecinając drogę krajową udajemy się do kościoła katolickiego o dość futurystycznej bryle.
 








Wracamy do skrzyżowania na którym czarny szlak rowerowy doprowadzi nas do Rezerwatu przyrody „Srebrne Źródła”. Po dojechaniu do miejsca celu warto odbić w lewo i po ok. 300 zobaczyć to urokliwe miejsce. Ze względu na dużą ilość cieków wodnych, początku rzeczki Jemielnica i licznych oczek wodnych lepszym okresem do odwiedzin jest czas zmniejszonego wylęgu komarów :). Mnie udało się nie spotkać tych drapieżców ale nie wiem jak będzie to wyglądać za kilka tygodni. Miejsce urokliwe, więc warto.


Wracamy, początkowo czarnym i żółtym szlakiem a po ok. 500m już tylko żółtym, do drogi łączącej Dębską Kuźnię ze wsią Daniec. Skręcamy w prawo a w Dębskiej Kuźni ponownie w prawo i na skrzyżowaniu w lewo, kierunek Crząstowice.








 


Na początek tartaku (chyba czynny bo kilka świeżo naciętych desek było) i młyn wodny.
 Wracamy do DK46 i skręcamy w lewo na Opole. Cały czas ścieżkami rowerowymi mijamy Chrząstowice, Lędziny i zespół działkowy po prawej, docierając do obwodnicy Północnej Opola.  Od ul. Częstochowskiej do Oleskie ładny asfalcie, potem już do Krzanowice ubita droga na której troszkę nas wytrzęsie.

Kierunek Namysłów przez Krzanowice i Czarnowąsy. Znaczna część trasy szerokim poboczem lub ścieżkami rowerowymi od Czarnowąs do samego Dobrzenia Wielkiego. Jedynie gdzie ścieżki braknie to na wiadukcie kolejowym w Borkach, przy zjeździe na elektrownię. Mijamy Dobrzeń Mały, Dobrzeń Wielki i już w domku.

niedziela, 11 maja 2014

Stobrawa



Dobrzeń Wielki – Stobrawa - Dobrzeń Wielki 

Trasa (ok. 48,10km)

Wyjazd z Osiedla na drogę 457 w kierunku na Brzeg. Do Chróścic i w Siołkowicach ścieżką rowerową, pozostałe kawałki pokonujemy szosą. W Popielowie skręcamy na Kamieniec włączając się w zielony szlak rowerowy. Z początku droga asfaltowa ale po czasie skręcamy z niej i przedzieramy się polnymi drogami. Szlak dobrze oznaczony, niestety w kilku miejscach mocno zarośnięty trawą i raczej wskazana podróż w spodniach z długimi nogawkami, nie wiem jak to będzie wyglądać przy jeszcze większej wegetacji.














Wybierając się tym szlakiem pomimo dobrego oznakowania szlaku, warto mieć mapkę gdyż na polach i w lasach wszystkie zakręty podobne. Tak dotrzemy do pozostałości śluzy celnej. Budkowiczanka to taki troszkę większy rów, jednak kiedyś stanowiła ta rzeczka granice pomiędzy oboma Śląskami. Łatwiej do śluzy dotrzeć od strony Stare Kolnie. Za mostkiem skręcamy w lewo (też zielony szlak) i przy kolejnym moście w lewo.














Po odwiedzeniu tego co ze śluzy zostało jedziemy zielonym szlakiem do Starych Kolni i zaraz po przekroczeniu rzeki skręcamy w lewo. Mając rzekę w odległości nie większej niż 50m mijamy po prawej stronie Czapliniec, miejsca siedlisk czapli i docieramy do drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo i mijając starorzecze Stobrawy docieramy do nieczynnej przeprawy promowej na Odrze.



Wracamy do Stobrawy aby  odwiedzić kościół i do drogi 457 mijając Popielów, Siołkowice Stare i Chróścice docieramy do Dobrzenia Wielkiego, gdzie kończy się ten etap.
Ja wybrałem sobie zielony szlak od Popielowa, który w kilku miejscach jest troszkę ciężki do przejechania ale jak pisałem wyżej można to samo zrealizować jadąc od strony Starych Kolni.