czwartek, 19 września 2013

Wronów, Różyna, Buszyce

Dobrzeń Wielki – Wronów - Różyna - Buszyce - Dobrzeń Wielki


Trasa (ok. 55,50km)
Wyjazd z Osiedla, przejazd przez drogę 454 w kierunku elektrowni wodnej i śluzy Dobrzeń Wielki na Odrze. Na śluzie jest znak „zakaz jeżdżenia rowerem” ale podobnie jak wcześniejszymi razy prowadzenie roweru przez śluzę nie powoduje negatywnych reakcji ze strony obsługi.
Będąc już po drugiej stronie Odry jedziemy drogą utwardzoną płytami betonowymi wzdłuż rzeki, aż do wąskiej asfaltowej drogi wśród pól. Mijając po lewej stronie stadninę dotrzemy do Niewodnik. Docieramy do głównej drogi 459 i skręcamy w prawo. Trzymając się cały czas drogi 459 mijając Narok, Chróścinę, Skorogoszcz wyjeżdżamy w kierunku na Łosiów, Brzeg.


W Skorogoszczy można zaraz za mostem na Nysie Kłodzkiej skręcić w ścieżkę rowerową, ja jednak wybrałem asfalt i niewiele dalej skręciłem w prawo na Wronów. Jak się okazało była to decyzja słuszna. We Wronowie „zaciągnąłem” języka i okazało się, że w pierwszej fazie ścieżka jest OK., jednak dalej jest zaorana przez rolników i nierzadko trzeba prowadzić rower kilkaset metrów.
Po dojeździe do Wronowa droga będzie brukowana, skręcając na pierwszym rozwidleniu w prawo dotrzemy w okolice pałacu.














Jadąc dalej, na końcu wioski po lewej stronie będzie w zaroślach cmentarz z XVIII. Skończy się bruk, zacznie ubita droga która będzie wiodła wśród pastwisk w szpalerze drzew. Tak miniemy Zawadno, PGR-owskie budynki gospodarcze. Czerwony szlak rowerowy doprowadzi nas do rozwidlenia, gdzie polną drogą w lewo dotrzemy do Różyny. 





 

Warto jednak podjechać ze 100m prosto aby dotrzeć do jednego z wielu krzyży pokutnych i pomników przyrody, którymi są dęby szypułkowe.



Polną drogą docieramy do Różyny praktycznie przy przystanku autobusowym, przy którym będzie drogowskaz na Buszyce. Jednak podjedziemy z 200m aby „strzelić” fotkę kościołowi w Różynie i wracamy na szlak do Buszyc.







 

Ponownie będzie to droga wśród pól, którą dotrzemy do drogi krajowej 94. Skręcamy w lewo na Opole, fotka zabytkowego kościółka i kierujmy się dalej na Opole.


Po tej dozie zwiedzania, wracamy na osiedle Energetyk. Wracamy do Skorogoszczy i na skrzyżowania skręcamy w lewo na Popielów. Drogą 458 przekraczając Odrę przez Popielów, Siołkowice Stare i Chróścice docieramy do Dobrzenia Wielkiego.

sobota, 7 września 2013

Skorogoszcz

Dobrzeń Wielki – Skorogoszcz - Dobrzeń Wielki


Trasa (ok. 41km)
Wyjazd z Osiedla, przejazd przez drogę 454 w kierunku elektrowni wodnej i śluzy Dobrzeń Wielki na Odrze. Na śluzie jest znak „zakaz jeżdżenia rowerem” ale podobnie jak wcześniejszymi razy prowadzenie roweru przez śluzę nie powoduje negatywnych reakcji ze strony obsługi.
Będąc już po drugiej stronie Odry jedziemy drogą utwardzoną płytami betonowymi wzdłuż rzeki, aż do wąskiej asfaltowej drogi wśród pól. Mijając po lewej stronie stadninę dotrzemy do Niewodnik. Docieramy do głównej drogi 459 i skręcamy w prawo. Trzymając się cały czas drogi 459 mijając Narok i Chróścinę dotrzemy do Skorogoszczy.


W centrum wsi zaraz za skrzyżowaniem na Popielów staramy się skręcić w lewo (w okolicach szkoły, jeszcze przed kościołem). W niedalekiej odległości od drogi głównej znajduje się zespół parkowo pałacowy. Z pałacu to już tylko kilka kamieni zostało jednak w parku możemy odszukać kilka pomników przyrody. 




Z parku kierujemy się na zachód do rzeki i w lewo drogą z „kocich łbów” dotrzemy do wieży ciśnień. Swego czasu wieża służyła gorzelni, dzisiaj odrestaurowana turystom. Po drugiej stronie rzeki mamy stadninę koni wyścigowych.




 


Po tej samej stronie brzegu rzeki co wieża ciśnień znajduje się kościół katolicki.








 



Po tej dozie zwiedzania jedziemy do domu. Wracamy do skrzyżowania na Popielów i drogą 458 przekraczając Odrę Popielów, Siołkowice Stare i Chróścice docieramy do Dobrzenia Wielkiego.

niedziela, 1 września 2013

Zagwiździe, Murów




Dobrzeń Wielki – Łubniany – Zagwiździe – Murów - Kup - Dobrzeń Wielki

Trasa (ok. 47km)

Wyjazd z Osiedla w kierunku na Brzezie. W Brzeziu cały czas prosto i drogą asfaltową przez las docieramy do Świerkli.
Jedziemy prosto na skrzyżowaniu i mijając kościół docieramy prosto do leśnej drogi, która doprowadzi nas do Masowa, skąd po skręcie w lewo dotrzemy do Łubnian. W Łubnianach kierujemy się do Dąbrówki Łubniańskiej.

W Dąbrówce zaraz na początku, zjeżdżamy z drogi głównej odbijając lekko w lewo w ulicę Leśną. Cały czas trzymając się drogi głównej wjeżdżamy w las, czeka nas teraz długa przeprawa (ok. 8,5km). 








Droga nadal asfaltowa ale już w gorszym stanie nadaje się jednak do jazdy rowerem i samochodem. Na pierwszym rozwidleniu odbijamy w prawo, (jadąc prosto dotarlibyśmy do Mańczoka). Na kolejnym rozwidleniu kiedy będzie kierunkowskaz na Kosowiec my odbijamy lekko w lewo tym razem. Po ok. 2km powinniśmy przeciąć tory nieczynnej linii kolejowej Jełowa Namysłów (poz. 1 i 2 na mapce).







Przed nami kolejne 4-5km asfaltową dróżką w lesie. Jazda bardzo przyjemna, chociaż nawierzchnia różna. Wyjeżdżając z lasu praktycznie od razu znajdujemy się w Zagwiździu. Bardzo ciekawa inicjatywa mieszkańców Zagwiździa dotyczy możliwości zwiedzania ciekawych miejsc wraz z mapką którą możemy pobrać na plebani i zaliczać kolejne atrakcyjne miejsca „uzbrojenie” w topograficzny gadżet.




Dojeżdżając do głównej ul. Lipowej skręcamy w lewo zaraz za mostkiem i tak dotrzemy już do głównej drogi i centrum. Odbijając lekko w prawo mamy kościół katolicki (poz. 3 na mapce)


wraz z ogrodem botanicznym (ul. Górki 4) i Muzeum odlewnictwa (poz. 4 na mapce).







Po zwiedzeniu i odpoczynku wracamy główną drogą w kierunku Murowa. W Zagwiździu przed warsztatem samochodowym skręcamy w wąską uliczkę w prawo (czerwony i zielony szlak) i wzdłuż Budkowiczanki docieramy do osady/grodziska z XIIIw (poz. 5 na mapce) z wyraźnie zaznaczoną fosą.







Ścieżka w gęstym lesie liściastym ale dobrze utrzymana i przyjemna do jazdy rowerem. Potem ul. Polną docieramy do Murowa do ul. Lipowej. Nawet jak gdzieś zabłądzimy to wyjedziemy na głównej ulicy z której skręcimy w Lipową. Tutaj odwiedzimy kościół (poz. 6 na mapce),

jadąc dalej na północ w kierunku na Okoły dotrzemy do śluzy nad kanałem hutniczym i Budkowiczanki (poz. 7 na mapce).




Wracamy do głównych ulic i przy wyjeździe z Murowa, zaraz za tartakiem możemy skręcić w lewo w kierunku na Grabczok. My wybieramy tym razem główną drogę która doprowadzi nas do szosy 454 Opole Namysłów. Tam skręcamy w lewo szosą ok. 3km przez Kup i ścieżką rowerową docieramy do Dobrzenia Wielkiego.


sobota, 31 sierpnia 2013

Sławice, Żelazna



Dobrzeń Wielki – Żelazna – Sławice - Dobrzeń Wielki


Trasa (ok. 29km)
Wyjazd z Osiedla, przejazd przez drogę 454 w kierunku elektrowni wodnej i śluzy Dobrzeń Wielki na Odrze. Na śluzie jest znak „zakaz jeżdżenia rowerem” ale grzecznie swojego „rumaka” prowadziłem tak więc i żadnej reprymendy nie dostałem.
 
Będąc już po drugiej stronie Odry jedziemy drogą utwardzoną płytami betonowymi wzdłuż rzeki, aż do wąskiej asfaltowej drogi wśród pól. Mijając po lewej stronie stadninę dotrzemy do Niewodnik. Docieramy do głównej drogi 459 i skręcamy w lewo. Prosta droga do Żelaznej gdzie zobaczymy kościół.






 Prosta droga w kierunku na Opole i docieramy do Sławic. W centrum wsi kościół z 1931r a przy wjeździe obok boiska piłkarskiego zespół Parkowy.






Park to pozostałość po XIX wiecznym zespole pałacowo parkowym. Z Pałacu już nic nie zostało a i park nie przypomina tego sprzed 100 lat, jedynie murek okalający świadczy o tym że coś tu było.







 
Już przy wyjeździe z wioski na rzeczce Ryjec mamy mostek z 1901r, to także niewątpliwa atrakcja tej miejscowości.






 


Przy wyjeździe ze Sławic, przy salonie samochodowym zobaczymy ruiny nieczynnej od 1980r już cegielni.










 
Teraz do obwodnicy Północnej, przez Odrę jedziemy w kierunku na Namysłów. Przed cmentarzem w Czarnowąsach skręcamy z drogi głównej w lewo. Z początku asfaltem następnie utwardzoną płytami betonowymi drogą docieramy do śluzy Wróblin.




Po tej dozie zwiedzania, wracamy na osiedle Energetyk :). Wracamy główną drogą 454 (ścieżką rowerową) przez Czarnowąsy, Dobrzeń Mały do Dobrzenia Wielkiego.



poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Stare Budkowice



Dobrzeń Wielki – Stare Budkowice - Dobrzeń Wielki 

 

Trasa (ok. 66km)
Powinno być blisko 15km mniej ale dlaczego tak wyszło, dowiesz się czytając opis trasy.

Wyjazd z Osiedla w kierunku na Świerkle. Mijając kościół wjeżdżamy prosto w las po pokonaniu którego wyjedziemy w Masowie. Następnie Łubniany gdzie przy boisku zjeżdżamy w lewo z drogi głównej. Droga leśna asfaltowa w niektórych miejscach dziurawa ale nadaje się do jazdy rowerem jak i samochodem. Na pierwszym rozwidleniu skręcamy w prawo a na drugim w lewo (w prawo zjazd na Kosowiec), pozostałe odcinki cały czas prosto i raczej nie powinno być problemów. Jedziemy cały czas prosto do Zagwiździa (ok. 8,5km w lesie). W Zagwiździu skręcamy w prawo i trzymając się ulicy Lipowej docieramy do osady Morcinek.

 
Tyle teoria. Mnie zachciało się skrótów i przy rozwidleniu (dość charakterystycznym w formie trójkąta na ok. 6 km w lesie) skręciłem w prawo zakładając, że skrócę sobie dystans, wyjeżdżając praktycznie od razu w osadzie Morcinek (4-5km przed Budkowicami). Jakież było moje zdziwienie kiedy po wyjeździe z lasu znalazłem się we wsi Kały, czyli jakieś 5km za Budkowicami !!!!!!!!). Nie wiem jak to się stało ale :).
Zamiast 50km licznik na koniec eskapady wskazał 66km











W Starych Budkowicach kościół
za którym skręcamy na Chodobę a następnie w ul. Młyńską. Jadąc do końca Młyńską powinniśmy dotrzeć do dawnego młyna
na końcu ulicy oraz zespołu przyrodniczo krajoznawczego „Budkowickie Łąki”.



 


Wracamy do głównej drogi i na skrzyżowaniu przy kościele skręcimy w lewo wyjeżdżając ze Starych Budkowic przez Podkraje i Kały w kierunku na Jełową. Przy wyjeździe z Budkowi mała stadnina z przepięknymi zwierzakami.




W Jełowej skręcamy w prawo w ul.Oleską (przed cegielnią), tak aby oszczędzić sobie podróż przy głównej drodze 45. Dojazd do stacji kolejowej a po przekroczeniu torów przez Łubniany do Masowa. W Masowie przy ostatnich zabudowaniach w prawo i przez las docieramy do Świerkli skąd prosto poprzez Brzezie do Dobrzenia Wielkiego.


niedziela, 18 sierpnia 2013

Krzywa Góra



Dobrzeń Wielki – Krzywa Góra – Dobrzeń Wielki




Trasa (ok. 28km)
Wyjazd z Osiedla na drogę 454 i ścieżką rowerową do Kup. Stamtąd już niestety drogą przez Ładzę, dojeżdżamy do obwodnicy Krzywej Góry. Przed ostatnim zabudowaniem po lewej stronie skręcamy w lewo w polną drogę i zielonym szlakiem udajemy się do lasu i nad stawy na Budkowiczance. Możemy przejechać jakieś 100m i skręcić w lewo w las (obie drogi połączą się). Taki był plan trasy, jednak sesję fotograficzną zrealizowaliśmy na mostku na głównej drodze. Dlaczego tak się stało przeczytasz niżej.




Zaliczyliśmy stację „Wydmy”, „Grodzisko” ale niestety istna chmara „końskich” much jak i coraz większa trawa przy stacji „Łąki” plus odrobina zdrowego rozsądku nakazała się wycofać z dalszej drogi. Chociaż byliśmy już bardzo blisko śluzy na rzeczce. Przyjemność z jazdy była niewspółmierna do ilości bolesnych ukąszeń. Może zaliczę trasę wczesną wiosną, kiedy osłabną argumenty przeciw, w lipcu sierpniu trasa tylko dla odważnych.

wtorek, 6 sierpnia 2013

Niewodniki, Narok, Golczowice, Mikolin



Dobrzeń Wielki – Niewodniki – Narok – Golczowice - Mikolin – Popielów - Dobrzeń Wielki


Trasa (ok. 38km). Uff ale parno i gorąco  
 
Wyjazd z Osiedla w kierunku Odry na śluzę w Dobrzeniu Wielkim. Na śluzie jest znak „zakaz jeżdżenia rowerem” ale grzecznie swojego „rumaka” prowadziłem tak więc i żadnej reprymendy nie dostałem, chociaż większa ilość przeprawiających się mogłaby spowodować totalny zakaz poruszania się po tej budowli.
Będąc już po drugiej stronie Odry jedziemy drogą utwardzoną płytami betonowymi wzdłuż rzeki, aż do wąskiej asfaltowej drogi wśród pól. Mijając po lewej stronie stadninę dojedziemy prosto do Niewodnik. 









Pałac z 1870r odnowiony w niedawnym okresie, usytuowany jest przy ulicy Zamkowej 1. Niestety od pewnego okresu już nieużywany co sprawia, że naprawdę przykro na to patrzeć. 


Niestety w całości otoczony szczelnie płotem i nie widać sensu aby go forsować. Obok pałacu znajduje się malutki kościółek.











Tutaj też możemy zobaczyć stary młyn wodny nad potokiem. Trzymając się drogi 459 udajemy się do Naroka aby zobaczyć pałacyk,

















jak i kościółka z 1764r.









 
 Jedziemy dalej drogą 459 w kierunku Skorogoszczy, jednak w połowie drogi skręcamy w prawo na Golczowice, Mikolin. W Golczowicach przy wjeździe do wsi zobaczymy starą dzwonnicę.
Trzymając się dalej „głównej” ul. Opolskiej zobaczymy kościółek. Jedziemy w kierunku Mikolina, gdzie będzie to ostatnie miejsce do zwiedzania przy tym wypadzie. 

 
Po dojeździe do drogi 458 przekraczamy ją i wjeżdżamy w ul. Zamkowa, którą udamy się praktycznie do samego końca zabudowań, gdzie zobaczymy dworek z 1771r.














 

Powrót do drogi 458, jednak tym razem skręcamy już w lewo w kierunku na Popielów. Przed mostem na Odrze zjeżdżamy w prawo aby zobaczyć pomnik upamiętniający ofiary żołnierzy radzieckich uczestniczących w walkach II wojny na tym terenie.





Po tej dozie zwiedzania, wracamy na osiedle Energetyk. Wracamy główną drogą 458 do Popielowa, tak by na skrzyżowaniu skręcić w prawo w drogę 457 prowadzącą nas przez Siołkowice Stare, Chróścice do Dobrzenia Wielkiego.